נהיגה בשכרות נהג צעיר

נהיגה בשכרות נהג חדש ונהג צעיר

מבחינת מערכת האכיפה, המשפט והמחוקק – נהיגה בשכרות היא מכת מדינה שיש להילחם בה. אכן, לא חסרים מחקרים המראים כי אפילו ברמות נמוכות יחסית של אלכוהול בדם ישנה הפחתה בתשומת הלב ובמהירות התגובות, הפרעה לתחושות, התנהלות יותר פזיזה ועימה עלייה בביטחון העצמי – שאין לה על מה להסתמך. ובמילים פשוטות, נהיגה תחת השפעת אלכוהול מסכנת את הנהג ונוסעי הרכב, את הולכי הרגל והנוסעים ברכבים אחרים בסביבה. לפיכך גם ההתייחסות אל אדם שנתפס נוהג בשכרות הינה מחמירה, ועל אחת כמה וכמה אם מדובר בנהג צעיר או חדש. בשורות הבאות יוסבר אודות נהיגה בשכרות נהג חדש והשלכותיה.

משמעותה של העבירה

למרבה הצער, אנו עדים לנהגים צעירים רבים הנתפסים בנהיגה בשכרות, הן עקב אורח החיים והעדפות הבילוי של גילאים אלו, הן מכיוון שעדיין לא הופנמו ההשלכות הטרגיות של תאונות דרכים, ובעיקר – עקב התחושה ש- "אותי לא יתפסו" או "גם אם יתפסו אותי זה לא נורא". אבל האמת היא שמי שנתפס בעבירת נהיגה בשכרות ובעיקר אם הוא נהג צעיר או חדש צפוי לסנקציות כואבות מאוד, אפילו אם לא היה מעורב בתאונה.

אם תשאלו עורך דין תעבורה הוא יסביר לכם כי שכרות על פי חוק מוגדרת כמספר מצבים. ראשית, כל מי שנתפס ממש שותה משקה משכר בעת שהוא נוהג או ממונה על רכב. שנית, כל מי שיש בגופו סמים מסוכנים או תוצרים שלהם כולל גראס. ושלישית, כל מי שיש בגופו ריכוז גבוה מהמותר של אלכוהול. לכאורה ניתן להבין כי ישנה רמת אלכוהול מסוימת שאכן מותרת, ולפיכך מותר לשתות ולנהוג, אבל האמת היא שהרף נמוך ביותר – ובוודאי כאשר מדובר בנהג חדש או צעיר. למעשה הוא כה נמוך עד כי המשמעות שאי אפשר לשתות ולנהוג.

כיצד מתבטאת ההחמרה

מבחינת החוק, הנהג החדש אינו כנהג ותיק. מדובר במי שנמצא בתקופה של שנתיים אחרי קבלת הרישיון ומצוי בעצם במעין תקופת מבחן – שניתן להיכשל בה ולפיכך להתחילה מחדש. גם נהג צעיר, כלומר מי שעדיין לא הגיע לגיל 24, "זוכה" להתייחסות מחמירה מצד החוק – ולמעשה להתייחסות זהה לנהג צעיר מבחינת נהיגה בשכרות.

ומה זה אומר? שאצל נהג ותיק בבדיקת מכשיר הינשוף מותר שיהיו פחות מ- 50 מיליגרם אלכוהול ב- 100 מיליליטר דם, או פחות מ- 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף. לעומת זאת, אצל נהג חדש או צעיר (וכן נהגי רכבים מסחריים וציבוריים), מותר פחות מ- 10 מיליגרם אלכוהול ב- 100 מיליליטר דם או פחות מ- 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף. שוב, מדובר בריכוזים כה נמוכים עד שניתן לומר שאסור לשתות לפני שנוהגים.

יחד עם זאת, ההחמרה לגבי נהגים חדשים וצעירים אינה מתבטאת רק בהנמכת שיעור האלכוהול המותר, אלא גם בענישה – והיא בהחלט יכולה להיות כואבת.

ענישה לנהגים חדשים וצעירים

הענישה על פי פקודת התעבורה, היא פסילת רישיון נהיגה לתקופה מינימלית של שתיים. אם לא די בכך, במידה שזוהי הפעם השנייה שאדם נתפס נוהג בשכרות ישנה פסילת רישיון של 4 שנים. דברים אלו נכונים הן לגבי נהגים ותיקים והן לגבי חדשים וצעירים – אולם אצל האחרונים יכולה להיווצר תסבוכת משמעותית שלא כולם מבינים אותה. מבחינת משרד התעבורה, נהג חדש מצוי בשנתיים מבחן ולפיכך קיימות עבירות שאם הוא מבצען יינקטו הליכים וסנקציות, לרבות איפוס תקופת המבחן. זאת אומרת, מתחילים למנות את השנתיים מהתחלה.

ולמי שחושב שלאיפוס אין השלכות משמעותיות כדאי להבין שמשרד התעבורה עשוי בהחלט לשלוח אותו להתחיל ממש מהתחלה, זאת אומרת לעשות שוב את התיאוריה והטסט על כל ההוצאות והעיכובים המשתמעים מכך. ואם זה לא מספיק, עם תום תקופת הפסילה יש לעבור מבדקים במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מה שכרוך בבירוקרטיה ותקופות המתנה ארוכות של מספר חודשים עד לקבלת התור ולאחר מכן התוצאות, מה עוד שלא כולם עוברים. ורק לאחר שכל המשוכות נחצו בהצלחה מתחילה תקופת המנייה של שנתיים נוספות נהג חדש.

אל כל "המכות" האלו יכולות להצטרף נוספות בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות, למשל קנס, שלילה מנהלית של הרכב, מאסר על תנאי, רישום פלילי ובמקרים מסוימים אף מאסר בפועל.

מה משפיע על הענישה?

אמנם הענישה המינימלית היא מינימום שנתיים פסילה, אבל עורך דין נהיגה בשכרות המייצג אתכם בבית המשפט עשוי בהחלט להביא לענישה קלה ולשלילה קצרה בהרבה, אפילו ללא פסילה, ולעיתים גם לזיכוי מלא. בנוסף, התנהלות נכונה ומקצועית מול התביעה ובית המשפט יכולה למנוע את כל התסבוכת מול משרד התעבורה ורשות הרישוי. ישנם גורמים רבים העשויים להוביל לענישה מקלה בהנחה שעורך הדין מציגם בצורה נכונה ומשכנעת, למשל ריכוז נמוך מאוד של אלכוהול בדם, נסיבות המצדיקות את ההתנהגות, צורך חיוני ברישיון הנהיגה, שירות צבאי ותרומה לחברה, עבירה ראשונה, נסיבות חייו של הנאשם, ועוד.

מצד שני, ישנם גורמים העלולים להחמיר את ההתייחסות והענישה, ובהם על אחת כמה וכמה יש להסתייע בעורך דין מיומן לדיני תעבורה. בפרט מדובר במצבים של תאונת דרכים עקב נהיגה בשכרות, פגיעה ברכוש או חלילה בנפש שכבר עלולה להביא את האישום להריגה ברשלנות ולרף אחר לחלוטין של ענישה (עד 20 שנות מאסר). זאת בנוסף לנאשמים שכבר נתפסו בעבר, התנהגות פזיזה ונהיגה פרועה, מהירות גבוהה, רמות גבוהות של אלכוהול בדם, בריחה מהמשטרה ועוד.

לפיכך, בכל מקרה של נהיגה בשכרות נהג צעיר או חדש יש לפנות במהירות אל עורך דין מומחה בתחום, אשר יספק ייעוץ, ליווי וייצוג לאורך ההליכים. לפרטים נוספים ולקבלת סיוע משפטי פנו אל לעו”ד אבי תגר בטלפונים 04-8512627 או 050-5400819.

דילוג לתוכן