נהיגה בשכרות סירוב לבדיקה

נהיגה בשכרות – ינשוף – כל מה שצריך לדעת

עבירת נהיגה בשכרות נחשבת לחמורה וכרוכה בסנקציות לא מבוטלות, לרבות פסילת רישיון נהיגה לתקופת מינימום של שנתיים, קנסות, שלילה מנהלית של הרכב, ובמקרים חמורים יותר גם כתב אישום המוביל למאסר על תנאי, עבודות שירות ואף מאסר בפועל. את הראיות משיגה המשטרה עבור התביעה באמצעות בדיקת הינשוף ולעיתים בדיקת דם, שתן, רוק ובדיקת מאפיינים. בשורות הבאות נסביר על מכשיר הינשוף, על הרמות המותרות של אלכוהול בליטר אוויר נשוף, על סירוב לבדיקת שכרות וההשלכות של כל אלו.

אודות מכשיר הינשוף

כאמור, בעבירת נהיגה בשכרות ינשוף הוא מכשיר הבדיקה המרכזי. מדובר במכשיר פשוט לתפעול הנחשב לבעל אמינות טובה, הבודק ריכוז האלכוהול בגופו של הנבדק בנפח של ליטר אוויר נשוף. עבור נהג ותיק הרף המותר עומד על פחות מ- 240 מק"ג אלכוהול בליטר, ועבור נהג חדש או צעיר על פחות מ- 50 מק"ג בליטר. יש להדגיש כי מדובר בריכוזים נמוכים מאוד, ולמעשה עבור נהג חדש או צעיר הינם אפסיים.

בדיקת הינשוף מתבצעת על ידי נשיפה אל תוך צינורית עם פייה חד פעמית סטרילית, כאשר האוויר הינשוף עובר אל תא מדידה שבו ישנם שני חיישנים. חיישן אחד מוודא אילו חומרים נמדדים באופן חשמלי-כימי, וחיישן נוסף בודק את ריכוז האלכוהול בגלי אינפרה אדום. זאת אומרת שמדובר בבדיקה כפולה המבוססת על עקרונות שונים, מה שמגביר את האמינות, כאשר התוצאה הנמוכה יותר מבין השניים נרשמת בתוצאה. יש לציין כי לפני ביצוע הבדיקה צריך להמתין 15 דקות שבהן הנבדק איננו אוכל, שותה או מעשן.

בדיקות נוספות לשכרות

במקרים רבים ייעשה שימוש בבדיקת הינשוף. יחד עם זאת, אפשר לבצע את הבדיקה גם באמצעים נוספים. למשל, ישנו מכשיר נשיפון שנותן תשובה יותר מהירה ללא צורך להמתין לפניה, אך התוצאות אינו קבילות בבתי המשפט ולכן השימוש בו נדיר יחסית ושמור לסינון ראשוני בלבד. עוד בדיקה ראשונית שמטרתה לראות אם הנהג נמצא תחת השפעת אלכוהול, היא בדיקת מאפיינים שבה השוטר מורה לנהג לעמוד בעיניים עצומות, להטות את הראש, לקרב את האצבע לאף, ללכת בקו ישר וכן הלאה.

עוד בדיקה לשכרות היא בדיקת דם, שבה הריכוז המותר הוא פחות מ- 50 מ"ג אלכוהול ב- 100 מ"ל דם לנהג ותיק, ופחות מ- 10 מ"ג אלכוהול ב- 100 מ"ל דם אצל נהג חדש או צעיר. את הבדיקה הזו לא מבצעים כמובן בשטח אלא הנהג נלקח בניידת לתחנת המשטרה, שם מותר לעכבו עד שלוש שעות במידה והוא חשוד בנהיגה בשכרות. יש לציין כי הבדיקה צריכה להיעשות תחת תנאים מוקפדים, אחרת איננה תקינה, וניתן לבצעה גם במרפאות ובבתי חולים, ובכל מקרה על ידי איש צוות רפואי. בנוסף, שוטר יכול לקחת מהנבדק דגימת רוק או דגימת שתן, כאשר שוב יש להקפיד על תנאים הולמים וקפדניים, לרבות רישום נכון של הדגימה, שאם לא כן היא תיפסל ולא תהיה קבילה בבית המשפט.

סירוב לבדיקה – האם כדאי?

בכל הקשור אל נהיגה בשכרות, סירוב לבדיקה אינו מומלץ ואינו משתלם בכל דרך. יש אנשים המעוכבים לצד הדרך, יודעים כי המצב נוטה לרעתם, וסבורים כי אם יסרבו או ימשכו זמן המצב עשוי להתהפך לטובה. אך המציאות אחרת. מבחינת החוק, סירוב לבדיקת שכרות משולה להודאה בהיותו של הנהג שכרות, ממש כאילו ביצע בדיקה ונתפס עם ריכוז גבוה מהמותר של אלכוהול בדמו. במילים אחרות, אם אתם מסרבים לבצע את הבדיקה אתם מוכיחים אותה. יתרה מכך, כאשר אדם מסרב לבדיקת ינשוף יכולים השוטרים להחרים את הרכב שלו ולשלול את הרישיון במקום, ולכך בהחלט יכולה להצטרף בימים הקרובים שלילה מנהלית.

יחד עם זאת, ראוי לדעת כי עוד לפני שאתם מבצעים את בדיקת הינשוף מותר לכם להתייעץ עם עורך דין נהיגה בשכרות. זוהי זכותו של כל אדם להיוועץ בעורך דין ואין הדבר מעיד על אשמתכם. מצד שני, בניגוד להקפדה על זכות ההיוועצות לפני חקירה, כאן מסגרת הזמנים יותר קצרה עכב מגבלות העיכוב המותר. כאמור, אם יש חשד לנהיגה בשכרות מותר לעכב אתכם עד שלוש שעות, ואם אין חשד כזה מותר עד שלושים דקות, ובזמן זה יש לבצע את הבדיקה. לכן, הזכות להיוועצות עם עורך דין לפני הבדיקה אינה נשמרת באותה קפדנות, וייתכן שלא תספיקו למצוא עורך דין בזמן. לכן, זכרו שמה שעליכם לעשות הוא לבצע את הבדיקה, לא להפגין התנגדות שאינה במקום לשוטרים, ולא לומר מעבר לכך דבר עד שתדברו עם עורך הדין.

עוד חשוב לזכור כי בעבירה של נהיגה בשכרות בדיקת ינשוף, דם או אחרת איננה סוף פסוק. עו"ד מנוסה ומיומן בהחלט עשוי למצוא פגמים בהתנהלותם של השוטרים ובביצוע הבדיקה, מה שיוביל לפסילת הראיה או לזיכוי. במקרים רבים השוטרים אינם נוהגים לפי התקנות, למשל לא מקפידים על התנאים ועל מילוי נכון של טפסי הבדיקות, מעכבים אדם יתר על המידה, ויכולות להיות גם בעיות טכניות כגון פערים גדולים בין חיישני הינשוף, ועוד.

לכן, אם אתם חשודים בעבירת נהיגה בשכרות מהרו לפנות לעורך דין בעל מומחיות בדיני תעבורה, אשר יספק ייעוץ, ליווי וייצוג משפט. לפרטים נוספים ולקבלת סיוע משפטי פנו אל לעו”ד אבי תגר בטלפונים 04-8512627 או 050-5400819.

דילוג לתוכן