אחרי כמה זמן עובר סמים בשתן

כמה זמן סמים נשארים בשתן- נתונים שכדאי להכיר

בין אם אתם חיילים העומדים לתת בדיקת שתן בבסיס, או שנקבעה לכם בדיקה לצורך חקירה משטרתית – בוודאי מעניין אתכם לדעת כמה זמן סמים נשארים בשתן. יכול להיות גם שבוצעה לכם בדיקה לאחרונה עקב חשד לנהיגה תחת השפעת סמים ובימים אלו אתם כוססים ציפורניים בעודה נבחנת במרכז הרפואי שיבא תל השומר. בכל מקרה, בשורות הבאות תקבלו תשובות ברורות לגבי שאלה זו.

אבל ראשית חשוב להבין כי הנתונים שיוצגו להלן אינם חד-משמעיים ונכונים לכולם. זאת מאחר שהזמנים משתנים בהתאם למשקלו של האדם, קצב חילוף החומרים שלו ומגוון משתנים נוספים כגון תדירות השימוש בסמים. לכן יש להתייחס לנתונים הבאים בתור ממוצע שאינו מחייב את המקרה הפרטי.

את נוכחות שרידי סם בגוף אפשר לבצע באמצעות בדיקות דם או בדיקות שתן (ישנה גם בדיקת שיער), אך נהוג לעשות בדיקת שתן מפני שהחומרים נותרים בדם לתקופה קצרה בהרבה – לרוב מספר שעות. מדובר ברכיבים מסוימים של הסם המפורקים בתוך הגוף ויוצרים תרכובות כימיות, ולמשל אחד החומרים הנפוצים שנבדקים הוא ה- thc, הרכיב הפסיכואקטיבי בצמח הקנאביס.

אז כמה זמן נשארים הסמים בשתן?

בדיקת סמים בשתן עשויה לכלול מגוון חומרים ובפרט מריחואנה, אופיאטים כמו הירואין, מורפין או מתדון, קוקאין, אקסטזי וחומרי הרגעה כגון בנזודיאזפינים. מבין כל אלו, שרידי הקנאביס הם שנותרים לתקופה הארוכה ביותר ויכולים להופיע בשתן אפילו חודש אחרי הצריכה, אם כי הדבר משתנה מאוד בהתאם להיות המשתמש קבוע וכבד או קל וחד פעמי. למשל, אצל משתמשים קבועים אבל קלים הסם עשוי להיעלם לאחר כשבועיים מהגוף, ואצל משתמשים חד פעמיים אפילו אחרי 4 ימים.

אם שרידי הקנאביס יכולים להופיע גם חודש אחרי הצריכה הרי שיכול להתקיים מצב בו אדם החשוד בנהיגה תחת השפעה עישן גראס לפני שבוע, והתוצאה עדיין מגיעה חיובית ומרשיעה. למרבה הצער, מבחינת התביעה ובית המשפט מדובר בראיה קבילה המעידה לכאורה על נהיגה תחת השפעה. כאן צריך להיכנס עורך דין של החשוד לתמונה ולאסוף את הראיות שישכנעו את בית המשפט ואת התביעה כי לא נהג תחת השפעה באותו אירוע.

עורך דין פלילי יוכל לספר לכם על מקרים בעייתיים נוספים, בהם נמצאו תוצאות חיוביות למרות שלא נעשה שימוש בקנאביס. אכן, התוצאות אינן מדויקות במאה אחוז ויכולות לצאת חיוביות עקב שימוש במשככי כאבים כמו אדוויל או חומרים אחרים. יחד עם זאת, הראיות אכן קבילות כל עוד לא הוכיח עורך הדין כי הושגו תחת תנאים שאינם מתאימים לדרישות החוק או שנפל בהן פגם.

ומה עם סמים אחרים?

אם כן, למי שרוצה לדעת כמה זמן נשאר סמים בשתן התשובה לגבי קנאביס אינה מבשרת טובות. לעומת זאת, חומרים אחרים הנבדקים בשתן מחזיקים פחות זמן באופן משמעותי. למשל, שרידי סם הרואין מחזיקים מעמד בשתן למשך 4 ימים ובדם עד 12 שעות לאחר השימוש, בעוד קוקאין מחזיק בשתן במשך כיומיים ובדם כ-30 שעות. LSD הוא החומר שנשאר בגוף לפרק הזמן הקצר ביותר ומחזיק בדם ל-3 שעות בלבד ובשתן עד יומיים, ואילו אקסטזי (MDMA) מחזיק כ- 4 ימים בשתן ועד יומיים בדם.

מבחינת תרופות ההרגעה שאסור לנהוג תחת השפעתן, הן מחזיקות בשתן עד 4 ימים ובדם עד יומיים, ואילו שרידי מורפיום מחזיקים בשתן כשבוע ובדם כ- 8 שעות. ולבסוף, סמי הפיצוציות כמו חגיגת נוטים להישאר בשתן במשך כיומיים ואילו המתדון מחזיק בממוצע בשתן כ- 4 ימים.

חשיבותו של ייעוץ משפטי

מעבר לשאלה אחרי כמה זמן עובר סמים בשתן, יש להבין כי לתוצאות חיוביות יכולות להיות השפעות מרחיקות לכת, בין מדובר בחייל שצרך קנאביס בעת חופשה, בבליין שנתפס נוהג תחת השפעת אקסטזי, או באדם שהיה מעורב בתאונת דרכים. מלבד הרישום הפלילי וההליך המשפטי, שאינו נעים בלשון המעטה, עלולים גם להיגזר עונשים בלתי מבוטלים החל בשלילת רישיון נהיגה, דרך עבודות שירות ומאסר על תנאי ועד למאסר בפועל. על כן מומלץ לפנות ללא דיחוי אל עורך דין פלילי בעל ניסיון רב בתחום.

לפרטים נוספים לגבי כמה זמן סמים נשארים בשתן, ולקבלת ייעוץ וליווי משפטי – פנו אל עו”ד אבי תגר בטלפונים 04-8512627 או 050-5400819.

דילוג לתוכן