בדיקת שתן לסמים

בדיקת סמים בשתן- המדריך המלא

בדיקת סמים בשתן מבוצעת במצבים שונים, ובפרט לאנשים החשודים בנהיגה תחת השפעת סמים, לאסירים בתהליכי שיקום ולחיילים – מכיוון ששימוש בסמים בזמן השירות הצבאי מהווה עבירה פלילית. לפיכך, בדיקות אלו מבוצעות הן על ידי המשטרה והן על ידי מצ"ח כאשר ההליכים דומים למדי. בשורות הבאות נביא מידע אודות בדיקת שתן לגילוי סמים ועל חשיבותו של ייעוץ וליווי מטעם עורך דין.

חשד לשימוש בסמים

מטרתה של בדיקה לגילוי סמים בשתן היא להשיג ראיות שיוכלו לשמש את התביעה במהלך משפט, ולפיכך לתוצאות שלה יכולות להיות השלכות מכריעות. הבדיקה עצמה מבוצעת בתחנת המשטרה (או בבסיס מצ"ח אם מדובר בחייל) על ידי הטלת שתן לתוך כוסית פלסטיק מיוחדת. התהליך צריך להתבצע בתנאים מבוקרים הן מבחינת איכות הבדיקה והן מבחינת אי-יכולתו של הנבדק לזייף את התוצאות, לכן אל הנבדק מתלווה חוקר מצ"ח או שוטר אשר יעמוד בכניסה לחדר השירותים. בזמן זה הנבדק יטיל את מימיו לתוך הכוסית, שלאחר מכן תיאטם.

יש לציין כי קיימים מספר סוגים של ערכות עבור בדיקת שתן לגילוי סמים, כאשר חלק מהערכות מאפשרות לקבל תוצאה ראשונית ומהירה כבר בתחנה. תוצאה זו יכולה להשפיע על ההתנהלות בהמשך הדרך, למשל בהחלטה על שלילה מנהלית של רישיון הנהיגה והרכב, אך בפני עצמה אינה מהווה ראיה קבילה בבית המשפט. הראיה הקבילה היא התוצאה שתגיע כעבור מספר ימים מהמעבדה המרכזית במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, אם כי לעיתים המשטרה מסתייעת במרכזים רפואיים אחרים.

סירוב לביצוע הבדיקה

חשוב לדעת כי על פי החוק נהג המסרב לתת בדיקת שתן לסמים נחשב כאילו הודה באשמה. יחד עם זאת, שוטרים יכולים לדרוש מאדם לעשות בדיקת סמים בשתן רק אם קיים חשד סביר לנהיגה תחת השפעה, הניכרת בצורת הנהיגה של האדם ובסימנים כמו אישונים מורחבים או הזעת יתר. כמו כן, במידה שקיים מידע מודיעיני מדויק וברור ניתן לדרוש ביצוע בדיקה, ושוב – סירוב נחשב בתור הודאה באשמה. מאידך, חיילים יכולים לסרב לביצוע הבדיקה כאשר אין בנמצא צו חתום מטעם קצין שיפוט בכיר, אך חשוב להדגיש כי סירוב מחזק את החשדות כנגדם במידה משמעותית.

ניסיונות לזיוף הבדיקה

בבתי המרקחת ניתן לקנות ערכות לבדיקת סמים בשתן המספקות תוצאות מהירות. הדבר מוביל לכך שאזרחים וחיילים שזמנם בידם מבצעים בדיקות פרטיות, ובמידה שהן יוצאות חיוביות מנסים לעיתים לזייף את הבדיקה הרשמית באמצעות חומרים כמו כדור סידורל. יחד עם זאת, חשוב להבין כי המשטרה ומצ"ח אינן חסרות הבנה ויכולות, וכי ניסיון לזייף בדיקת שתן הוא בבחינת שיבוש הליכי משפט, עבירה פלילית שהעונש המקסימלי עליה הוא 3 שנות מאסר.

חשיבות הייעוץ המשפטי

בין אם נקראתם לביצוע בדיקה ובין אם כבר ביצעתם אותה, ישנה חשיבות רבה לקבלת ייעוץ וליווי מטעם עורך דין פלילי. לא פעם, עורכי דין מיומנים מצליחים למצוא פגמים בעבודת המשטרה או מצ"ח הקשורה במישרין לנטילת הבדיקה, כגון אי הקפדה על התקנות והתנאים הנדרשים לאורך השרשרת, אי התקיימות חשד סביר לביצוע בדיקה, או להביא חוות דעת רפואית המטילה ספק בממצאים.

לפרטים נוספים בנושא ולקבלת מענה על שאלות לגבי בדיקת הסמים: כמה זמן נשאר הסם לאחר השימוש, האם ניתן לאתר מריחואנה לאחר 12 שעות או 4 ימים, או מה לעשות אם הוזמנתי לבדיקת גילוי סמים – פנו אל עו”ד אבי תגר בטלפונים 04-8512627 או 050-5400819.

דילוג לתוכן