נהיגה תחת השפעת סמים ואלכוהול

נהיגה תחת השפעת סמים – עונש והשלכות משפטיות

מחקרים רבים כבר מצאו כי נהיגה תחת השפעת סמים מאיטה את הרלפקסים ומשפיעה לרעה על קבלת ההחלטות. אמנם, יש הסבורים כי נהיגה תחת השפעת סמים קלים דווקא מרגיעה אותם, ויכולים להישבע שהם נוהגים יותר טוב ובנחת. למי שסבור כך כדאי להכיר מחקרים מקנדה ומקליפורניה, שמצאו שלאחר הלגליזציה של מריחואנה במדינות אלו עלתה משמעותית כמות תאונות הדרכים. ובכל מקרה, נהיגה תחת השפעת סמים ואלכוהול היא עבירת תעבורה חמורה והענישה עליה יכולה להיות כואבת מאוד, שלא לדבר על חלילה תאונה. בשורות הבאות נרחיב לגבי העונש וההשלכות המשפטיות האפשריות של נהיגה תחת סמים.

מה נחשב לנהיגה תחת השפעת סמים

במילים פשוטות: כל כמות של שרידי סם שנמצאו בבדיקת השתן שלכם, עולה כדי נהיגה בהשפעת סמים. ייתכן שאתם יודעים שפקודת הסמים המסוכנים מתייחסת אל כמויות מסוימות של סם, המבדילות בין צריכה עצמית והחזקה שלא לצריכה עצמית. ייתכן שאתם גם יודעים שלגבי אלכוהול קיימות כמויות מסוימות המותרות בדם על פי החוק. יחד עם זאת, פקודת התעבורה אינה עושה הבדלות כאלו לגבי סמים. לדידה, כל סם באשר הוא – קל או קשה, וגם כל כמות שהיא, עולים כדי נהיגה תחת השפעה. ואחרי שאמרנו זאת, בבוא יומכם בבית המשפט ומול התביעה, עדיין יהיה שיקול לסוג הסם שנמצא בדמכם ולכמות שנמצאה.

נתפסתי בנהיגה תחת השפעה – איזה עונש אקבל

עורך דין לנהיגה תחת השפעת סמים יסביר לכם כי באופן עקרוני, הענישה על עבירה זו עומדת על שלילה של רישיון הנהיגה לשנתיים לפחות. יתרה מכך, אם זו הפעם השנייה שבה נתפסתם, קובע החוק על נהיגה תחת השפעת סמים עונש חמור עוד יותר, העומד על שלילת רישיון הנהיגה לתקופה מינימלית של 4 שנים. אין ספק שמדובר במכה כואבת לעצמאות, לניידות וליכולת להתפרנס, ובדיוק מסיבה זו חשוב להיעזר בעורך דין המתמחה גם בתחום התעבורתי וגם הפלילי. אמנם, במרבית המקרים של נהיגה תחת השפעת סמים חוק העונשין אינו משחק תפקיד, שכן מדובר בעבירת תעבורה ולא בעבירה פלילית, אך בקיאותו וכישוריו של עורך הדין אל מול התביעה ובית המשפט לתעבורה בהחלט יכולים להתגלות כמשמעותיים. כפי שנראה בהמשך, לעיתים הדברים מתגלגלים גם אל המישור הפלילי.

בכל מקרה, למרות רף שלילת רישיון נהיגה הקבוע בפקודת התעבורה, במרבית המקרים – ובעיקר אם אתם מיוצגים היטב על ידי עורך דין – השלילה תהיה לתקופה קצרה בהרבה. בדיוק כמו במקרים של נהיגה תחת השפעת אלכוהול (למעשה, מדובר באותה עבירה), עורך הדין יכול לפעול למענכם במישורים רבים. בין היתר, ביכולתו לגלות פגמים בדרך התנהלות השוטרים בעת שעיכבו אתכם בתחנת המשטרה, באופן ביצוע בדיקת השתן, להציג נסיבות מקלות בפני התביעה שיביאו להסדר מקל, או להציגן בפני השופט – למשל עבר תעבורתי נקי, היותכם ללא עבר פלילי, התלות ברישיון הנהיגה לפרנסה, ועוד. בית המשפט בהחלט שוקל ומתייחס אל הנסיבות, כך שלא פעם תקופת השלילה בפועל הינה קצרה בהרבה, שלילה על תנאי, לעיתים אף ללא שלילה בכלל, ובמקרים מסוימים התיק נסגר אף מבלי שיוגש כתב אישום.

 

נהיגה תחת השפעת סמים ואלכוהול

השלכות משפטיות ונוספות של נהיגה תחת השפעה

נהיגה תחת השפעת סמים ואלכוהול יכולה להביא להשלכות נוספות מלבד הענישה האמורה לעיל. כאמור, מדובר בעבירת תעבורה שאיננה פלילית, כך שלא נפתח בגינה רישום פלילי ואין עליה עונשי מאסר. יחד עם זאת, יכולות להיות השלכות כואבות נוספות, כגון שלילה מנהלית של רישיון הנהיגה עוד לפני המשפט, וכמובן נקודות העשויות להביא לצורך במעבר קורס. יתר על כן, מבחינת נהג צעיר או חדש המשמעות של שלילה היא שיהיה עליו לעבור מחדש את מבחן התיאוריה והטסט, וכן בדיקות רפואיות, כך שהתקופה ללא רישיון עלולה להיות ארוכה מאוד.

מעבר לכך, נהיגה בהשפעת סמים עשויה להביא להשלכות כבדות עוד יותר, בהתאם לנסיבות המקרה. לדוגמא, אם לא רק נתפסתם נוהגים תחת השפעה אלא גם עם סם ברכב, עלול להיפתח הליך פלילי על כל המשתמע מכך בגין החזקת סמים לצריכה עצמית או שלא לצריכה עצמית. במידה ומדובר במקרה חמור יחסית של נהיגה תחת השפעה, בית הדין לתעבורה עלול לגבור מאסר על תנאי, ואם הייתם מעורבים בתאונת דרכים התסבוכת יכולה להעמיק מאוד. למשל, אם אדם נהרג בתאונת דרגים הרי שמדובר בגרימת מוות ברשלנות שעונשה המרבי הוא שלוש שנות מאסר, כאשר נהיגה תחת השפעה עולה בגדר נסיבות מחמירות המעלות את הרף ל- 20 שנות מאסר.

הימנעות מבדיקה = הודאה באשמה

יש לזכור כי ממש כמו בבדיקת אלכוהול עם מכשיר הינשוף, גם סירוב לבדיקת שתן בתחנת המשטרה כמוהו כהודאה באשמה. על כן, טוב תעשו אם לא תסרבו לבדיקה, אך הקפידו לשים לב להתנהלות השוטרים והתקשרו במהירות האפשרית אל עורך דין תעבורה ממשרדנו.

לפרטים נוספים ולקבלת סיוע משפטי פנו אל לעו”ד אבי תגר בטלפונים 04-8512627 או 050-5400819.

 

דילוג לתוכן