עורך דין סמים בצבא

עורך דין עבירות סמים – אבי תגר

לעורך הדין אבי תגר ניסיון רב שנים בליווי ייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בעבירות סמים. כמו כן ברשותו ניסיון עשיר בתור עורך דין צבאי המלווה ומייצג חיילים בסדיר ובקבע, המצויים בחקירת מצח או שהוגש כנגדם כתב אישום על ידי הפרקליטות הצבאית בפני בית דין צבאי. במאמר הבא ייסקרו המשמעויות של עבירות הסמים בצבא וכן תוסבר חשיבות הפנייה אל עורך דין סמים.

דברים שחשוב לדעת על עבירות סמים בצבא

ראשית, חשוב להבין שעבירות סמים המבוצעות על ידי חיילים אינן נידונות בבתי משפט אזרחיים אלא בבתי הדין הצבאיים. מדובר במערכת משפט העומדת בפני עצמה, אך הפועלת בהתאם לחוקי ישראל ולפי חוק העונשין ופקודת הסמים המסוכנים. יחד עם זאת, עורך דין סמים בצבא יוכל להסביר לכם כי הגישה של המערכת באשר לעבירות סמים הינה מחמירה, וכי מה שיכול היה להסתיים בסגירה מחוסר עניין לציבור עבור אזרח עלול להוביל למשפט ולהרשעה עבור חייל. מצד שני, בשנים האחרונות חל שינוי משמעותי בהתייחסות המערכת כלפי השימוש בסמים (סמים קלים) בעת שהייה מחוץ לבסיס, וניתן להגיע באמצעות עורך דין פלילי צבאי להסדר מותנה שעליו יורחב בהמשך המאמר.

בנוסף, חשוב לדעת שלמרות ההתייחסות המחמירה לעבירות סמים, ולמרות המוניטין האגרסיבי שיצא לבתי הדין הצבאיים, הניסיון מראה כי ההליך השיפוטי בהם הינו הוגן, צודק, מקצועי ויעיל. חייל שהינו חשוד ונאשם בעבירות סמים יכול להיות מיוצג בהליך על ידי הסנגוריה הצבאית ללא תשלום, אולם לעיתים קרובות קיים יתרון בפנייה אל עורך דין לעבירות סמים המייצג אתכם בתשלום, שכן ניסיונו הרב עשוי להתגלות כבעל חשיבות מכרעת ולהביא לתוצאות עדיפות עבור החשוד והנאשם. ראוי לציין כי לא כל עורך דין פלילי יכול לייצג נאשם במשפט צבאי, אלא רק מי שמקבל אישור מוועדה מיוחדת הפועלת על פי חוק השיפוט הצבאי, ואישור זה מצוי בידי עו"ד אבי תגר.

השלכות אפשריות של עבירות סמים בצבא

כנגד חייל שנמצא אשם בעבירת סמים עשויות להינקט סנקציות שונות בהתאם לחומרת העבירה ונסיבותיה. לדוגמא, האישום עשוי להשפיע על סיווגו של החייל ועל יכולתו להשתבץ בתפקידים שונים, וגם עשוי לגרור רישום פלילי אשר ילווה את החייל לאורך שנים וישפיע על חייו האזרחיים – למשל בכניסה למדינות מסוימות, היכולת לעסוק במקצועות מסוימים ובקבלה למקומות עבודה ביטחוניים ואחרים.

מעבר לכך, הענישה תלויה באמור בפקודת הסמים המסוכנים ובשיקול דעת השופט לפי נסיבות שיוצגו על ידי התביעה וההגנה. כך לדוגמא, העונש המקסימלי על החזקת סמים לצריכה עצמית (עד 15 גרם מריחואנה) הוא עד 3 שנות מאסר, העונש על תיווך בסמים או על סחר בסמים (שמשמעו אחזקה מעל הכמות שלעיל) הוא עד 20 שנות מאסר, וכך גם העונש על גידול או ייצור של סמים. יחד עם זאת, עורך דין צבאי לסמים יסביר לכם שבפועל הענישה אינה כה חמורה וגזר הדין עשוי להסתכם בהורדה בדרגה, שלילה של רישיון נהיגה, מאסר על תנאי או מאסר בפועל לתקופה קצרה משמעותית מהאמור לעיל – שוב בהתאם לחומרת העבירה ולנסיבות כפי שמציג אותן עורך דינו של החייל.

הסדר מותנה – שינוי משמעותי

בעבר ההתייחסות המחמירה לעבירות סמים בצבא כללה גם החזקה ושימוש עצמי בזמן מסיבות וחופשות. יחד עם זאת, בשנים האחרונות חל שינוי וניתן לומר הקלה, המתבטאת בהסדר מותנה. זהו הסכם בו החייל החשוד בעבירה מתחייב להודות בה ולעמוד בתנאים מסוימים, כמו אי שימוש בסמים בעתיד ו/או מסירה של דגימות שתן למצ"ח לאורך כמה חודשים. מאידך, התביעה מתחייבת לסגור את התיק הפלילי מבלי שיוגש כתב אישום, ולכן גם בלי הרשעה, ענישה או רישום פלילי.

יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי לא בכל מקרה תסכים הפרקליטות הצבאית להסדר מותנה. בדרך כלל מדובר במקרים של חיילים שהשתמשו בקנאביס שלא בתוך בסיס צבאי אלא במקומות אזרחיים, שהחזיקו קנאביס בכמות המתאימה להגדרות של צריכה עצמית, ו/או שסירבו למסור דגימת שתן במצ ח. עוד חשוב להדגיש כי קיום הסדר המותנה תלוי בעמידה של החייל בתנאים הכתובים בהסכם לכל אורך התקופה האמורה.

חשיבותו של עורך דין פלילי מיומן

כפי שניתן להבין, עבירות סמים קלים או סמים קשים בצבא זוכות מצד אחד להתייחסות מחמירה, ומצד שני התנהלות נכונה עשויה להוביל להקלה משמעותית ולמניעת תסבוכות שילוו את החייל לאורך שנים ארוכות. לפיכך, ישנה חשיבות עליונה לפנייה אל עורך דין פלילי צבאי מנוסה, המכיר היטב את התנהלותם של מצ"ח של הפרקליטות הצבאית ושל בתי הדין הצבאיים.

עורך הדין יוכל לסייע בהגעה להסדר מותנה במקום כניסה להליך פלילי מלא, למנוע את ההרשעה ואת הרישום הפלילי, לצמצם ולמנוע מאסר בפועל. כמו כן, עורך דין מיומן יוכל במידת הצורך למנוע או לקצר תקופת מעצר ו/או להמיר אותה למעצר פתוח ביחידה, לצמצם ולמנוע עונשים כגון שלילת רישיון נהיגה או קנסות, לקצר את תקופת מחיקת הרישום הפלילי, ולייעץ לקראת הופעה בפני ועדות שונות.

לפרטים נוספים ולקבלת ייעוץ, ליווי וייצוג משפטי פנו אל עו”ד אבי תגר בטלפונים 04-8512627 או 050-5400819.

דילוג לתוכן