עורך דין פלילי עבירות אלימות

עורך דין עבירות אלימות

עבירות אלימות מטופלות במסגרת חוק העונשין המגדיר בסעיפים שונים את מהותן ואת העונשים הצפויים למי שמבצע אותן. העבירות משתנות בדרגתן ובחומרתן בהתאם לנסיבות כגון האדם שכנגדו הופעלה האלימות, הקשרים בינו לבין החשוד/נאשם, תוצאות ההתנהלות האלימה ועוד – ובהתאם לכך הענישה. יחד עם זאת, יש לומר כי באופן כללי ההתייחסות אל עבירות האלימות הינה מחמירה ובהחלט כולל אפשרות לתקופה של מאסר בפועל.

לפיכך, פניה אל עורך דין בעבירות אלימות הינה חשובה ביותר. את הפנייה יש לבצע מוקדם ככל הניתן ועוד לפני החקירה ולקבל את הזכות להיוועצות. כל דבר שייאמר בחקירה עלול להשפיע באופן מכריע על המשך התנהלות התיק, ויש להכיר את הזכויות ולדעת מה לומר על מנת שלא לגרום להפללה עצמית. עורך הדין גם ילווה את הלקוח בעת הדיונים בהליכי המעצר, יעמוד בקשר מול התביעה בתיקים פליליים, יגבש את האסטרטגיה במידה והתיק יגיע אל בית המשפט, ויפעל במרץ ובמישורים שונים על מנת להקל באישומים ובגזר הדין, תוך הצגת נסיבות וטיעונים לטובתו של הנאשם.

עקב החומרה המיוחסת אל עבירות אלימות, כולל עבירות אלימות במשפחה או עבירות מין הזוכות להתייחסות מיוחדת, יש לפנות אל עורך דין פלילי מיומן ובעל ניסיון רב שכבר ייצג אנשים רבים שנחשדו והואשמו בעבירות אלו.

הגדרות שונות של עבירות אלימות

בחוק העונשין מובאות כאמור הגדרות שונות של עבירות אלימות. כך למשל, העבירה הפחות חמורה מכולן מכונה תקיפה סתם, המתקיימת כאשר אדם נגע, דוחף או מפעיל כוח על גופו של אחר בלי הסכמה, או בהסכמה שהושגה בתרמית, בין אם באופן ישיר או עקיף תוך שימוש בחומרי שונים. הענישה המקסימלית על עבירה זו הינה 2 שנות מאסר. יחד עם זאת, בנסיבות מחמירות הענישה יכולה להגיע עד ל- 4 שנות מאסר, כלומר במקרה בו היה יותר מאדם אחד שביצע את התקיפה.

הרף עולה בסוג הבא של עבירת אלימות, הנקראת תקיפה הגורמת חבלה של ממש, כלומר גרמה לאיזשהו ליקוי גופני, מחלה או כאב באופן זמני או קבוע. הענישה עליה יכולה להגיעה עד ל- 3 שנות מאסר, ובנסיבות מחמירות (יותר מתוקף אחד) עד ל- 6 שנות מאסר.

חשוב לומר כי בעבירות אלימות במשפחה קיימת החמרה משמעותית בהתייחסות, בין אם מדובר בתקיפה סתם, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, וכן פציעה או חבלה חמורה כפי שנראה בהמשך. המחוקק ומערכת האכיפה והמשפט עושים מאמצים גדולים למניעת אלימות במשפחה, כאשר ההחמרה בהתייחסות נובעת מההבנה שהמשפחה צריכה להיות המקום הבטוח והמוגן של אדם. האלימות במשפחה אינה רק מובילה לפגיעה באדם כפי שקורה בעבירות נגד אחרים, אלא גם חותרת תחת תחושת המוגנות והביטחון הבסיסיים, ובעלת השפעות מרחיקות לכת במישורים רגשיים ואחרים.

ההחמרה ניכרת תחילה במעצר עד תום ההליכים מפני שמי שמוגש כנגדו כתב אישום בגין אלימות במשפחה מהווה בעיקרון סיכון לפחות לחלק מהאנשים הקרובים בסביבתו. יתר על כן, ההחמרה ניכרת בענישה חמורה יותר ולמעשה בהכפלה של רף העונש המקסימאלי במקרים רבים. למשל, בעבירת תקיפה סתם כפי שראינו לעיל הענישה המקסימאלית מגיעה עד 4 שנות מאסר במקום שנתיים, ובתקיפה הגורמת חבלה של ממש ל- 6 שנים במקום 3 שנים. זאת, בדומה לאישום של עבירות אלימות בנסיבות מחמירות.

סוגים נוספים של עבירות אלימות

לפני שנמשיך ראוי להדגיש כי רף הענישה המקסימאלי כאמור לעיל אינו מחייב את השופט, אלא מציב עבורו רף עליון לגזר הדין. המשמעות היא שהענישה תהיה כמעט תמיד יותר מקלה, ולעיתים הרבה יותר מקלה, וזאת בהתאם לראיות ולטיעונים שיציגו עורכי הדין במהלך המשפט. בדיוק מסיבה זו ישנה חשיבות עליונה לפנייה אל עו ד פלילי אשר ייעץ, ילווה וייצג את הנאשם מול עורכי הדין המיומנים של הפרקליטות או התביעה המשטרתית.

סוג נוסף של עבירות אלימות מכונה פציעה, כלומר תקיפה שהובילה להבקעה של הקרום החיצוני של הגוף, למשל דקירה או חתך. גם הענישה המקסימאלית בגין עבירות אלימות אלה עומדת על 3 שנות מאסר, ואם התקיימו נסיבות מחמירות (במשפחה, שימוש בנשק קר או חם, תקיפה על ידי יותר מאדם אחד), עולה הרף המקסימאלי ל- 6 שנות מאסר. עבירה נוספת מכונה חבלה חמורה, כלומר תקיפה המובילה לחבלה שעלולה לסכן או לפגוע באופן קשה בנוחות או בבריאות של המותקף, או מובילה לפגיעה קשה או מום קבוע בגוף. הענישה המקסימאלית על עבירה זו עומדת על 7 שנות מאסר, אם בוצעה במסגרת המשפחה עד 10 שנות מאסר, ואם בוצעה בנסיבות מחמירות עד 14 שנות מאסר.

סיוע וייצוג של עורך דין

כאמור, עורך דין לעבירות אלימות מלווה את הלקוח לכל אורך ההליכים, ותפקידו להביא ככל הניתן להקלת האישומים, להפחתת הענישה ובמידת האפשר אף לזיכוי. אכן, ישנם מקרים רבים של עבירות אלימות שאינם מסתיימים אף בתקופת מאסר בפועל, אלא במאסר על תנאי, עבודות שירות וכדומה. לפרטים נוספים ולקבלת סיוע משפטי פנו אל לעו”ד אבי תגר בטלפונים 04-8512627 או 050-5400819.

דילוג לתוכן